Fort Pierce Central boys, Lincoln Park girls win opening track meet

Fort Pierce Central’s boys and Lincoln Park Academy’s girls won a season-opening three-team meet Monday at Lawnwood Stadium in Fort Pierce.

Central won six events, including four field events, to outdistance Fort Pierce Westwood 80-50. Lincoln Park Academy was third with 26.

Lincoln Park’s girls won six events and edged Fort Pierce Central 53-44. Fort Pierce Central was third with 41.

More: Fort Pierce Central boys basketball team advances behind Darvion Blackshear’s 36 points

Boys track

FORT PIERCE CENTRAL 80,
FORT PIERCE WESTWOOD 50,
LINCOLN PARK ACADEMY 26

At Lawnwood Stadium

100: 1. Jeremiah Scott (FPW) 10.82, 2. Tremayce Price (FPC) 10.96, 3. Geoffery Terry (FPC) 11.46

200: 1. Keyonta Ghlston (FPW) 23.20, 2. Geoffery Terry (FPC) 24.28,3. Ahkeen Mitchell (FPW) 24.53

400: 1. Noel Miller (LPA) 53.77, 2. Brice Tullis (FPC) 55.00, 3. Malik Jeannot (FPW) 55.39

800: 1. Etienne Desir (FPW) 2:11.48, 2. Bryan Vega (FPC) 2:15.04, 3. Brian Slinas (FPC) 2:16.13

1,600: 1. Khan Imran (LPA) 4:53.72, 2. Brian Salinas (FPC) 4:53.82, 3. Bryan Vega (FPC) 5:12.34

3,200: 1. Khan Imran (LPA) 11:30.55, 2. Brian Salinas (FPC) 12:03.76, 3. Bryan Vega (FPC) 12:05.76

110 hurdles: 1. Ehtan Mulrooney (FPC) 17.93, 2. Gilber Edmond (FPW) 18.06, 3. Timothy Reese (FPW) 20.40

300 hurdles: 1. Ethan Mulrooney (FPC) 46.21, 2. Timothy Reese (FPW) 46.76, 3. Ditavious Burr (FPW) 47.12

4×100: 1. FPW (Burgess, Scott, Ghlston, Green) 43.98, 2. FPC (Lampley, Bell, Price, Terry) 45.07, 3. FPC (Bennett, Lamarre, Padilla, Davis) 47.58

4×400: 1. LPA (Miller, Nixon, Johnson, Imran) 8:53.45, 2. FPW (Kerinsky, Desir, Smith, Major) 8:54.73, 3. FPC (Vega, Maddison, Claudio, Salinas) 9:28.37

High jump: 1. Tyree Hickman (FPC) 5-8, 2. Jonathan Kitchen (FPC) 5-6, 3. Acshlin Lamarre (FPC) 5-4

Long jump: 1. Geoffrey Terry (FPC) 21-5, T2. Zion Lampley (FPC) 19-1, T2. Terrance Rivera (FPC) 19-1

Shot put: 1. Eddie Bell (FPC) 12.50 meters, 2. James Johnson (FPC) 11.04 meters, 3. Jonathan Kitchen (FPC) 10.39 meters

Discus: 1. Eddie Bell (FPC) 33.09 meters, 2. James Johnson (FPC) 26.10 meters, 3. Markel Bernal (FPW) 22.00 meters

Girls track

LINCOLN PARK ACADEMY 53,
FORT PIERCE CENTRAL 44,
FORT PIERCE WESTWOOD 41

At Lawnwood Stadium

100: 1. Ja’Niya Tommie (FPC) 13.08, 2. Tamia Lewis (FPW) 13.55, 3. Tianna Hogan (LPA) 13.72

200: 1. Amber Clark (LPA) 27.70, 2. Alyssa Lopez (LPA) 28.38, 3. Jules Celecia (FPW) 28.55

400: 1. ja’Niya Tommie (FPC) 1;03.88, 2. Jamya Wiley (LPA) 1:04.09, 3. Kiana Vereen (FPC) 1:06.14

800: 1. Nastassia Guantes (LPA) 2:37.64, 2. Kiana Vereen (FPC) 2:45.24, 3. Eliza Atandi (LPA) 2:47.16

1,600: 1. Lauren O’Donnell (LPA) 6:33.96, 2. Taylor Meinicoff (LPA) 6:50.02, 3. Morgan Drawdy (LPA) 7:02.58

3,200: 1. Lauren O’Donnell (LPA) 15:00.22, 2. Kimberly Fryar (FPC) 15:11.16, 3. Abbigail Lewiston (FPC) 15:33.14

100 hurdles: 1. Ashley Anderson (FPW) 21.47, 2. Sontavia Lynn (FPW) 22.81, 3. Abbigail Lewiston (FPC) 23.33

300 hurdles: 1. Abbigail Lewiston (FPC) 56.08, 2. Tamia Robinson (FPW) 1:03.88

4×100: 1. FPW (Lewis, Mobley, Stovall, Murrey) 53.20, 2. LPA (Carpenter, Hogan, Triana, Clark) 53.61

4×400: 1. LPA (Lopez, Lee, Wiley, Guantes) 4:31.48, 2. FPW (Murrey, Scott, Owens, Thompson) 5:01.46

4×800: 1. LPA (Wiley, Guantes, Sinclair, Meinicoff) 11:07.59

Long jump: 1. Amethyst Scott (FPW) 15-9, 2. Ja’Niya Tommie (FPC) 15-5, 3. Kiana Vereen (FPC) 14-1

Shot put: 1. Te’jah Mack (FPW) 7.41 meters, 2. Kemmy Brianvil (FPC) 6.55 meters, 3. Emily Kocovski (FPC) 3.71 meters

Discus: 1. Kemmy Brianvil (FPC) 18.57 meters, 2. Te’jah Mack (FPW) 16.49 meters, 3. Emily DeBarnardo (LPA) 16.05 meters

Boys tennis

OKEECHOBEE 7,
FORT PIERCE WESTWOOD 0

At Okeechobee

Singles: 1. Cade Pierce d. Vere Derisse, 8-0; 2. Dylan Walker d. Je’lin Simillien, 8-1; 3. Chris Cobb d. Jacob Williams, 8-0; 4. Lane Edwards d. Dominic Magana, 8-0; 5. Okeechobee forfeit

Doubles: 1. Edwards-Chase Trent d. Derisse-Smillien, 8-2; 2. Walker-Pernell Bert d. Williams-Magana, 8-4.

Records: Okeechobee 1-0, Fort Pierce Westwood 0-1

Next match: Okeechobee plays Thursday against Lincoln Park Academy.

PINE SCHOOL 4,
JUPITER CHRISTIAN 3

At Jupiter Bay Tennis Club

Singles: 1. Kevin Enos (JC) d. Chris Schumacher, 8-0; 2. Zach Ehrlich (PS) d. Danny Caruso, 8-7 (7-5); 3. Robert Upton (PS) d. Jeremy Briegel, 8-4; 4. Gabriel Tettamanti (PS) d. Connor Patton, 8-0; 5. Josh Pechette (JC) default

Doubles: 1. Enos-Caruso (JC) d. Schumacher-Erhlich, 8-1; 2. Upton-Tettamanti (PS) d. Briegel-Pechette, 8-2

Records: Pine School 1-0, Jupiter Christian 0-1

Next match: Pine School plays Wednesday against Martin County

Girls tennis

OKEECHOBEE 6,
FORT PIERCE WESTWOOD 1

At Okeechobee

Singles: 1. Mariah Spelts (O) d. Erin Spirey, 8-1; 2. Artha Jonassaint (O) d. Jessenia Rivera, 8-2; 3. Julia Dupree (O) d. Hannah Spivey, 8-0; 4. Okeechobee forfeit; 5. Okeechobee forfeit

Doubles: 1. Spivey-Rivera (FPW) d. Makaylan Jones-Sydney Hendrix, 8-2; 2. Okeechobee forfeit

Records: Okeechobee 1-0, Fort Pierce Westwood 0-1

Next match: Okeechobee plays Thursday against Lincoln Park Academy.

PINE SCHOOL 6, 
JUPITER CHRISTIAN 1

At Jupiter Bay Tennis Club

Singles: 1. Katie Pescinski (PS) d. Erin Helsel, 8-6; 2. Aliya French (PS) d. Olivia Adderly, 8-6; 3. Sarah Newcomm (JC) d. Sophia Rabiei, 8-3; 4. Chloe Munson (PS) d. Apria Evans, 8-6; 5. Natalie Afshar (PS) d. Kassedy Knight, 8-1.

Doubles: Pescinski-French (PS) d. Helsel-Newcomm, 8-6; 2. Munson-Rabiei (PS) d. Adderly-Evans, 8-6

Records: Pine School 1-0, Jupiter Christian 0-1

Next match: Pine School plays Wednesday against Martin County.

Article source: https://www.tcpalm.com/story/sports/high-school/2018/02/12/fort-pierce-central-boys-lincoln-park-girls-win-opening-track-meet/331555002/

This entry was posted in Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink.

Comments are closed.